Budownictwo

Wpis

czwartek, 14 kwietnia 2011

Wielka płyta

Wiele osób, które miało okazje przebywać w polskich miastach, czy to większych, czy mniejszych natknęło się na osiedla bloków, których budulcem była wielka płyta. Szacuje się, że w Polsce w blokach tego typu mieszka ok. 25 milionów osób. Wielka płyta to prefabrykowany element konstrukcyjny, którego używano do modułowej budowy głownie bloków mieszkalnych. Materiałem budowlanym był beton pozbawiony tynków.

Prefabrykaty łączono w czasie stawiania budynku za pomocą mocowań z prętów stalowych. Połączenia między płytami mają gwarantować żywotność wynoszącą od 50 do 100 lat (w zależności od ich jakości). Z czasem pojawiło się kilka systemów wielkiej płyty, które dzieliły się na zamknięte (elementy wielkopłytowe składane w jeden sposób), oraz otwarte (możliwość tworzenia różnych konfiguracji). Tego typu budynki tworzą nieraz ogromne osiedla, które powstawały przy użyciu tak zwanych fabryk domów.

Obecnie nie cieszą się sympatią ze względów estetycznych, stąd też wiele z nich zostało ocieplonych i na ich elewacjach umieszczono żywą kolorystykę. Problemem jest też uszczelnianie złącz płyt. Ponadto jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia, gdyż wiele elementów było krzywych i niedopasowanych. Wielka płyta przeżywała rozkwit w latach 70 i 80 XX wieku, a jej kres nastąpił na początku ostatniej dekady minionego wieku. Pomimo tego we współczesnym budownictwie znajduje zastosowanie jako forma stropów.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
pity24
Czas publikacji:
czwartek, 14 kwietnia 2011 01:13

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • marta9055des napisał(a) komentarz datowany na 2015/03/20 13:15:41:

    konstrukcje stalowe przydają się również w czasach gdy wielka płyta odeszła już dawno do lamusa.

Dodaj komentarz